Informācija par aktualitātēm Ieslodzījuma vietu pārvaldes īstenotajā Eiropas Sociālā fonda projektā " Bijušo ieslodzīto integrācija sabiedrībā un darba tirgū" 2022.gada 3.ceturksnī 

  • 2022.gada 3.ceturksnī tiešsaistē visās ieslodzījuma vietās norisinājās individuālās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) karjeras konsultācijas – gan pirms iesaistes profesionālajā izglītības programmā un/vai pirms atbrīvošanas no ieslodzījuma vietas – sakarā ar darba meklēšanu. Kvalitatīvai tiešsaistes grupu karjeras konsultāciju organizēšanai ieslodzījuma vietās, iegādāts tehniskais aprīkojums (austiņas ar mikrofonu, webkameras (tīmekļa kameras), skaļruņi un demonstrācijas iekārtas). Tas nodrošinās iespēju ieslodzītajam efektīvi sazināties un sadarboties ar karjeras konsultantu tiešsaistē. 
  • Visās ieslodzījuma vietās notika darba prasmju attīstības pasākumi, īstenojot tādas neformālās izglītības programmas kā “Rokdarbi” (Jelgavas cietums un Olaines cietums (Latvijas Cietumu slimnīca)), “Kokapstrāde” (Jelgavas cietums), “Gleznošana un grafika” (Jelgavas cietums un Rīgas Centrālcietums), MS Word, MS Excel un MS PowerPoint pamati (Daugavgrīvas cietums Jēkabpils cietums, Valmieras cietums, Olaines cietums (Latvijas Cietumu slimnīca) un Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem). 
  • Valsts valodas apmācība ieslodzītajiem tika nodrošināta Jelgavas cietumā, Rīgas Centrālcietumā, Daugavgrīvas cietumā, Jēkabpils cietumā un septembrī uzsāktas apmācības Iļģuciema cietumā. Līdztekus valsts valodas apguvei, tiek apzināts interesentu loks angļu valodas apmācību uzsākšanai ieslodzījuma vietās 2023. gadā. 
  • Valsts valodas apmācībai tiešsaistē Olaines cietuma (Latvijas cietumu slimnīca) Atkarīgo centram iegādāts tehniskais aprīkojums, kas atvieglos mācību stundu organizēšanu un dažādos mācību pieeju. Izmantojot šo aprīkojumu, būs iespējams apmācībā ietvert jaunas metodes un paņēmienus valodas apguvei. Pateicoties tehniskam nodrošinājumam, ieslodzītajiem turpmāk būs iespēja attīstīt visas valodas prasmes - valodas lietošanu, rakstīšanu, runātprasmi un it īpaši klausīšanās prasmi. Apgūstot latviešu valodu tiešsaistē, kurss būs vizuāli daudzveidīgāks un mūsdienīgāks. 
  • Uzsākts darbs pie ikgadējā semināra organizēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) administratīvajiem darbiniekiem, NVA karjeras konsultantiem un ieslodzījuma vietu darbiniekiem par ieslodzījuma vietu darba specifiku. Tas plānots šā gada 4.novembrī. 
  • Šā gada 3.ceturksnī Minesotas programmā tika iesaistīts 1 klients. Šī programma ir iespēja novērst atkarības un tiek rekomendēta personām, kuras jebkad ir bijušas sodītas ar brīvības atņemšanu un kuras nav Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) klienti. 
  • Brīvprātīgā darba veicējiem pievienojās vēl viens brīvprātīgais, tika saņemti pieteikumi no 8 potenciālajiem brīvprātīgajiem. Ieslodzījuma vietu pārvaldes brīvprātīgā darba veicējiem notika 1 individuālā supervīzija un 1 grupu supervīzija. 4. ceturksnī tiks organizētas divas apmācības: “Līdzgaitnieku apmācības par darbu ar notiesātām personām ieslodzījumā un sabiedrībā” un “Atbildīguma un atbalsta Apļi brīvprātīgajiem”. 
  • Ieslodzījuma vietās tika organizēti 45 lietderīga brīvā laika pavadīšanas un prosiciālu vaļasprieku attīstīšanas pasākumi. Tie notika ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta darba brīvprātīgā darba veicēju līdzdalību. Pasākumus apmeklēja 670 ieslodzītie. Pasākumu rīkošana tiks turpināta arī gada noslēdzošajā – 4. ceturksnī. Oktobrī paredzēta ieslodzīto iesaistīšana starpkontinentālās šaha sacensībās. Tās sadarbībā ar Latvijas šaha federācijas pārstāvju atbalstu notiks Iļģuciema un Jelgavas cietumā. 
  • Psihiskās veselības speciālistu konsultācijas uzsāka 9 Valsts probācijas dienesta klienti. Kopumā tika sniegtas 93 konsultācijas. 
  • 4.ceturksnī tiks organizēta konference Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta brīvprātīgā darba veicējiem “Brīvprātīgi par drošāku sabiedrību – Veidojot nākotni tagad”. Tās norise plānota 2022.gada 2.decembrī. 
  • 2022. gada 3.ceturksnī ieslodzījuma vietās tika organizēti 17 Ģimenes dienu pasākumi, kas tiek rīkoti jau piekto gadu. Tajos iesaistījās 197 ieslodzītie no Rīgas Centrālcietuma, Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļas, Liepājas cietuma, Valmieras cietuma, Cēsu audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem un Jēkabpils cietuma. Ģimenes dienās piedalījās 458 ģimenes locekļi, no viņiem 138 bija bērni, kas, apmeklējot savus piederīgos ieslodzījuma vietās, kopā lietderīgi pavadīja laiku. 
  • Iļģuciema cietumā, Rīgas Centrālcietumā, Jelgavas cietumā, Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem, Olaines cietumā (Latvijas cietumu slimnīcā), Valmieras cietumā un Jēkabpils cietumā 3.ceturksnī notika psihologu lekcijas par attiecību veidošanu ģimenē. Lekcijās tika izskatītas šādas tēmas: emocionālas grūtības ģimenē, risinājumi to mazināšanai un savstarpējo attiecību uzlabošanai, tēva funkciju veikšana atrodoties ieslodzījumā, pāra attiecību veidošana un/vai uzturēšana ieslodzījumā vietā un pēc soda izciešanas. Kopumā ieslodzījuma vietās ir notikušas 19 lekcijas, ko apmeklēja vairāk nekā 200 ieslodzītie.